Zahraniční praxe studentů

Výuka cizích jazyků je nedílnou a důležitou součástí studia na naší škole a je jí věnována značná pozornost. Žáci si mohou vybrat v rámci středoškolského studia ze dvou nabízených oborů, kterými jsou Hotelnictví a Cestovní ruch.

V obou oborech je povinná výuka jazyka anglického a dále volitelně francouzského, německého nebo ruského, v oboru Cestovní ruch začínají žáci ve 3. ročníku s výukou třetího cizího jazyka. Cizojazyčné znalosti získané na základní škole si žáci dále prohlubují a v druhém či třetím cizím jazyce pak začínají od základů.

Nedílnou součást cizojazyčné výuky tvoří odborná zahraniční praxe v cizině, výměnné pobyty a u oboru Cestovní ruch i zájezdy do zahraničí. Pro žáky střední školy je zajišťována prázdninová zahraniční praxe ve Francii, v Německu, v Řecku, ve Španělsku a ve Švýcarsku a také v Anglii.

Dle ohlasů účastníků je zahraniční praxe velkým přínosem pro budoucí profesní život žáků. Vedle prohloubení jazykově-komunikativních a odborných znalostí získávají žáci manažerské znalosti a dovednosti, dále pak kontakty pro pracovní uplatnění v cizině po absolvování středoškolského studia.


Anglie

Praxe je organizována ve spolupráci s hotelovým řetězcem English Lakes Hotels Resorts & Venues, jehož hotely jsou umístěny v krásném prostředí národního parku Lake District v severozápadní Anglii.

Tato nádherná kopcovitá krajina získala svůj název díky zhruba šedesáti jezerům ledovcového původu a od roku 2017 je tento největší park Anglie také součásti světového dědictví UNESCO. Každoročně ho navštíví šestnáct až osmnáct milionů lidí.

Pro všechny nabízené pracovní pozice je podmínkou minimálně tříměsíční délka praxe, plnoletost žáků a výborná schopnost komunikovat v anglickém jazyce. Požadována je také samostatnost, spolehlivost, pracovitost a flexibilita. Žáci vykonávají praxi na různých pracovištích, nejčastěji jako obsluha v restauraci, v baru či v kavárně.

Ubytování a stravu zajišťuje zaměstnavatel. Žáci jsou ubytováni v jednolůžkovém pokoji v hotelové části pro zaměstnance a mají možnost stravovat se 3x denně. Mohou také využívat různé zaměstnanecké bonusy, jako jsou bezplatné hotelové služby (např. bazén, fitcentrum či sauna) nebo slevová karta, která platí i na turistické a sportovní atrakce v okolí.


Německo

WWW stránka Hotelu Baltic: www.hotelbaltic.de.

Žáci jsou vybíráni na půdě školy, důležitá je dobrá komunikace v německém jazyce a dobré studijní výsledky. Praxe je organizována již od r. 1995 a účastní se jí ročně kolem 20 žáků střední školy i studentů VOŠ.

Hotel Baltic se nachází ve městě Zinnowitz na ostrově Usedom. Ke klientele přímořského hotelu patří převážně starší lidé nebo sportovci, neboť hotel nabízí vedle běžného hotelového ubytování a hotelových služeb také možnost lázeňského a sportovního vyžití. Žáci vykonávají praxi na různých pracovištích a na rozličných postech, např. v obsluze v jídelně a kavárně, v ubytovacím sektoru, v kuchyni atd. Pracuje se převážně ve dvousměnném provoze. V tomto hotelu je zajištěna jak strava, tak i ubytování našich studentů.


Kypr

Žáci na tuto zahraniční praxi jsou vybíráni na základě výsledků výběrového řízení, které se koná na naší škole, a to za přítomnosti zástupce kyperských zaměstnavatelů. Hlavním kritériem je jazyková a odborná způsobilost. Z jazykového hlediska je nutná velmi dobrá znalost angličtiny, ruština a ostatní jazyky jsou vítány.

Žáci pracují v jižní části Kypru v oblasti Agia Napa a Protaras. Tyto oblasti jsou hojně turisticky navštěvované a bezpečné. Praxe je obvykle v délce 3 měsíců. Žáci se dopravují na Kypr letecky, spolu s doprovodem vyučujícího. Zpět se žáci dopravují sami. V místě konané praxe působí již 15 let absolventka SŠHS a VOŠ paní Anna Kozáková, která je zprostředkovatelem a garantem této praxe.

Paní Anna Kozáková je přítomna po celou dobu praxe a je k dispozici žákům při řešení jakýchkoliv problémů. Žáci pracují ve třech tříhvězdičkových hotelích, které jsou na velmi vysoké úrovni. Ubytování a stravu zajišťuje zaměstnavatel. Žáci pracují v obsluze v hotelových restauracích a zájemci mohou pracovat i v hotelových kuchyních. Všichni žáci mají možnost se stravovat 3x denně včetně dnů volna. Zaměstnavatelé na Kypru preferují žáky, kteří dovršili 18 let.


Švýcarsko

WWW stránka: www.hospitality-academy.ch

Praxe ve Švýcarsku je zajišťována od roku 1997 ve spolupráci se Swiss Hospitality Academy GmbH z Maienfeldu v kantonu Graubünden. Výběrové řízení se koná na naší škole nebo v Praze v říjnu a únoru, podmínkou je plnoletost.

Žáci jsou podrobeni písemnému a ústnímu testu. Předpokladem je velmi dobrá komunikace v německém jazyce a dobré znalosti v oblasti gastronomie, hotelnictví a turismu. Praxe je čtyřměsíční, v zimních měsících se jí mohou účastnit jen studenti VOŠ. Vlastní praxi předchází dvoutýdenní intenzívní výukový kurz zaměřený na znalosti a dovednosti techniky obsluhy. Praxe je vykonávána ve špičkových hotelových zařízeních v kantonu Graubünden. Většinou se jedná o horská turistická centra. Žáci pracují na různých pracovištích v obsluze či kuchyni a po celou dobu komunikují jen v cizím jazyce. Ubytování žákům zajišťují jednotlivá pracoviště.


Francie

Praxe probíhá v hotelových zařízeních na ostrově Korsika. Zahraniční praxe je organizována naší školou ve spolupráci s Vyšší odbornou školou DAKOL a Střední školou DAKOL, o.p.s. v Karviné. Výběr žáků se uskutečňuje formou výběrového řízení přímo na naší škole za účasti zástupců partnerské školy.

Důraz je kladen na dobré komunikativní dovednosti ve francouzském jazyce a přihlíží se také ke studijním výsledkům žáků. Žáci pracují především v restauracích ve městě Porto Vecchio. Starobylé přímořské město s přístavem leží na západním pobřeží ostrova a je centrem turistického ruchu a nachází se zde velké množství restaurací. Naši žáci pracují v těchto restauracích v obsluze nebo v kuchyni. Restaurace nabízejí krajové speciality a vybraná jídla francouzské kuchyně a samozřejmě také plody moře. Žáci jsou umísťováni v restauracích La Tanna, La Merendella, U Borgu a Santa Marina. Poslední jmenovaná restaurace je držitelem hvězdy Michelin v oboru gastronomie (http://www.usantamarina.com).

Velkým rekreačním komplexem blízko Porto Vecchia je rovněž Hotel Kilina. Hotel a restaurace vytvářejí rekreační komplex, který se nachází v zeleni borovic a rozsáhlého parku. Je umístěn asi kilometr od pláží a šest kilometrů od přístavního města Porto Vecchio. Ubytování je poskytováno v devíti pavilonech umístěných v parku, součástí komplexu jsou také bazény. Restaurace je vyhlášená svou vybranou kuchyní s krajovými specialitami. Žáci vykonávají praxi na různých pracovištích a na rozličných postech, např. v obsluze, v restauraci a baru, v hotelové recepci, v kuchyni, v ubytovacím sektoru atd. Jedná se převážně o dvousměnný provoz. Ubytování a strava našich žáků je zajištěna přímo v hotelu.
Druhým městem na Korsice, kde žáci vykonávají praxi je město Aléria, u kterého leží rekreační a lázeňské středisko Domaine Rivabella. Součástí komplexu jsou bazény, masáže a perličkové lázně. Ke klientele přímořského lázeňského střediska patří převážně starší lidé a rodiny s dětmi. Kromě ubytování disponuje středisko restaurací, kavárnou, barem. Žáci vykonávají praxi na různých pracovištích a na rozličných postech, např. v obsluze v restauraci a baru, v recepci hotelu, v kuchyni, v ubytovacím sektoru atd. Pracuje se v převážně v dvousměnném provoze. Ubytování a strava našich žáků je zajištěna přímo v hotelu.


Řecko

WWW stránka: www.simantrobeach.gr

Praxe je organizována školou ve spolupráci s řeckým partnerem (řetězec G Hotels) v resortu Simantro Beach na poloostrově Chalkidiki. Praxe je tříměsíční a žáci se do lokality dopravují pravidelnou autokarovou linkou Ostrava, Opava, Soluň. Žáci pracují v baru přímo na pláži, kde míchají koktejly, připravují kávu a starají se i o drobné občerstvení. Většina pak působí v servisu v restauraci. Jejich hlavní činností je podávání nápojů, chystání a prostírání stolů pro hosty, doplňování teplého bufetu, sklízení nádobí, atd. Nesporným kladem je procvičování tří cizích jazyků (kromě angličtiny, němčina a ruština dle převažující klientely). Ubytování a stravu zajišťuje řecká strana v hotelu.
Samotný Simantro Beach Hotel má vynikající polohu uprostřed borovicových lesů a rozkvetlých květin na pláži. Nabízí tenisové a volejbalové kurty, dětské hřiště a recepci, která je k dispozici 24 hodin denně. Simantro Beach Hotel je postaven v byzantském stylu a poskytuje ubytování v prostředí krásně upravených zahrad. Každý pokoj má koupelnu s toaletními potřebami a vysoušečem vlasů. Na pokojích nechybí bezpečnostní schránka a satelitní TV. Hotel má 2 venkovní bazény, krytý bazén a dále restauraci a tavernu s menu i výběrem a la carte. Hosté tak mají příležitost si vybrat z bohaté nabídky nejrůznějších lahodných jídel. Je zde také plážový bar, snack bar, minimarket, diskotéka, fitness, amfiteátr.


Španělsko

WWW stránka: www.hotelesglobales.com

Praxe je organizována od roku 2009, kdy naše škola navázala spolupráci s hotelovým řetězcem Hoteles Globales. Hotely, ve kterých pracují naši žáci, jsou na Mallorce v hlavním městě Palma de Mallorca a jeho nejbližším okolí, dále pak na východním pobřeží ostrova a rovněž na ostrově Menorca.

Pro všechny pracovní pozice i hotely je podmínkou této letní praxe plnoletost žáků (18 let) a velmi dobrá komunikace v anglickém jazyce se zaměřením na oblast gastronomie, hotelnictví a turismus. Požadována je i znalost druhého světového jazyka (jazyk německý, ruský či francouzský – dle klientely jednotlivých hotelů). Žáci vykonávají praxi na různých pracovištích i postech (obsluha v restauraci, barman, kuchař, pokojská). Ubytování a stravu našich žáků zajišťuje zaměstnavatel. Žáci jsou ubytováni v blízkosti hotelu (případně přímo v hotelu, kde pracují) a mají možnost stravovat se 3x denně. Obvyklá délka praxe je 3 měsíce.

Výměnné pobyty

WWW stránka: www.lbs-fds.de

Od roku 1995 je organizován výměnný pobyt žáků mezi naší školou a školou Luise-Büchner-Schule (LBS) Freudenstadt. Německá škola LBS se nachází v městečku Freudenstadt ve spolkové zemi Badensko-Würtembersko v pohoří Schwarzwald.

Celá oblast je z hlediska cestovního ruchu velmi atraktivní. Tato pravidelná reciproční výměna se koná co dva roky pro skupinu asi 12 žáků. Účastníci výměny mohou být dobrovolníci z nižších ročníků, ovšem s dobrými jazykovými schopnostmi, kteří jsou ochotni v rámci svého domova poskytnout desetidenní péči vrstevníku z Německa. Jedná se o zajištění ubytování, stravování a programu pro vyplnění volného času. Německá skupina přijíždí v březnu, česká skupina navštěvuje Německo obvykle v květnu. Po účastnících se očekává aktivní zapojení do akce. Akce je spolufinancována z Česko – německého fondu budoucnosti.