1. místo, 3. místo, 4. místo a 5.místo – taková je bilance naší školy na soutěži v Českém Těšíně.

Dne 21. ledna 2024 se v prostorách Albrechtovy střední školy konal již 17. ročník sommelierské juniorské soutěže „Těšínská karafa“. Soutěže v kategorii ZNALEC se zúčastnili studenti z devíti odborných středních škol z celé ČR. V této kategorii si porovnávalo své síly 24 mladých sommelierů. Všichni zúčastnění absolvovali odborný písemný test, týkající se vinařství, vinohradnictví, vinařského zákona a servisu vína. Poté se všichni soutěžící zúčastnili vložené soutěže „Nejlepší degustátor“. Degustovali a hodnotili 3 odrůdy vína, u kterých měli popsat základní vůně a chutě, zvolit odrůdu a ročník. Následoval servis červeného vína. Ve finále, kromě servisu šumivého vína, měli soutěžící za úkol opravit chyby ve vinném lístku a doplnit nápoje k navrženému menu. Odbornou porotu již tradičně vedl pan Libor Nazarčuk, člen představenstva Asociace sommelierů ČR a trojnásobný mistr sommelier ČR.

Do finále soutěže postupují pouze 3 sommelieři. Naše škola měla v tomto finále dvojnásobné zastoupení. Do finále postoupila Ella Fleischerová, která obsadila konečné 3. místo a Adam Žyla, který celou soutěž ovládl a Těšínskou karafu vyhrál. Nemůžu ani opomenout nádherné 4. a 5. místo, na kterém se umístili Adam Černoch a Nikola Dvořáková.

Všem sommelierům moc děkuji … pro mě jsou vítězové všichni.

Ing. Pavlína Šmachová