Ve čtvrtek 21. března 2024 se ve Velkém sálu Obchodně-podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Karviné konaly dvě slavnostní ceremonie, na které bylo celkem pozváno více než 300 absolventů bronzové a stříbrné úrovně programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) z Moravskoslezského kraje.

Mezi nimi byly i tři naše úspěšné absolventky bronzové úrovně tohoto programu Nikola Slaninová a Sophie Steuerová ze třídy 2. A a Barbora Heinzka ze třídy 3. A, které si předávání svých certifikátů mohly užít také v doprovodu svých blízkých. Věříme, že získaný certifikát pro ně bude nejen skvělou položkou do životopisu, ale také motivací na sobě dále pracovat. Gratulujeme!!

Program DofE založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti či dovednosti. V roce 1988 pak byla založena mezinárodní asociace, která podporuje fungování mimo Velkou Británii.

V České republice program inspiruje mladé lidi ve věku od 14 do 24 let již od roku 1995, v roce 2023 se do něj zapojilo nově 5300 studentů. V Moravskoslezském kraji v letošním roce plní program téměř 800 studentů ve 47 školách a dalších organizacích. Každý účastník si volí dovednost, sportovní aktivitu a dobrovolnickou pomoc dle svého zájmu, a těm se pak věnuje po dobu, která je spojena s absolvováním bronzové, stříbrné a zlaté úrovně. Nedílnou součástí programu je také týmová expedice.